Euroleague: Ένα βήμα πριν το Final 4 Εφές και Αρμάνι

Μία νίκη χωρίζει την Αναντολού Εφές από το Final-4 της Euroleague, μετά το επιβλητικό 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της διοργάνωσης στην Πόλη, απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέτριψε με 91-68 τους Ισπανούς στο Game 2 και εν τη απουσία του «πύργου» των Μαδριλένων, Βάλτερ Ταβάρες.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της ομάδας του Πάμπλο Λάσο, με την Αναντολού να έχει την ευκαιρία με «διπλό» στις 27/4 (Game 3) να προκριθεί με sweep στην τελική φάση της Euroleague.

Με την τουρκική ομάδα να αξιοποιεί στο έπακρο την απουσία του Ταβάρες, κάνοντας διαδοχικούς... περίπατους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, και με τους Μίτσιτς, Λάρκιν να βρίσκουν ρυθμό από τα 6.75, η αναμέτρηση κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο. Η Αναντολού εξασφάλισε με το... καλημέρα μία διαφορά ασφαλείας, την οποία όχι μόνο συντήρησε στο υπόλοιπο του αγώνα, αλλά με σκληρή άμυνα την εκτόξευσε στο +20 στο 30΄ (65-45), φτάνοντας άνετα στο τελικό 91-68.

Κορυφαίος των νικητών ο Βασίλιε Μίτσιτς με 23 πόντους και 5/5 τρίποντα, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Σέιν Λάρκιν με 21 πόντους.

Από τη Ρεάλ των μόλις 4 εύστοχων προσπαθειών από τα 6.75 σε 25 σουτ ξεχώρισε ο Τρέι Τόμπκινς με 17 πόντους, ενώ ο Φελίπε Ρέγιες έγραψε Ιστορία, καθώς έγινε ο γηραιότερος παίκτης που πετυχαίνει καλάθι τον 21ο αιώνα στη Euroleague, σκοράροντας κόντρα στην Αναντολού Εφές σε ηλικία 41 ετών, 1 μηνός και 6 ημερών.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-32, 65-45, 91-68.

Πλησιάσει το Final-4 η Αρμάνι Μιλάνο

Μία... ανάσα από την πρόκρισή της στο Final-4 της Euroleague, βρίσκεται η Αρμάνι, η οποία ολοκλήρωσε χωρίς απώλειες τις υποχρεώσεις της στο Μιλάνο, γράφοντας το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της διοργάνωσης. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με 80-69 της Μπάγερν Μονάχου στο Game 2 και πλέον ονειρεύεται το «sweep», το οποίο θα έρθει σε περίπτωση που φύγει νικήτρια από το Μόναχο την προσεχή Τετάρτη, 28 Απριλίου.

H άμυνα του πρώτου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά για την Αρμάνι Μιλάνο, η οποία με εξαίρεση το ξέσπασμα της Μπάγερν στην τρίτη περίοδο, δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης... Η ιταλική ομάδα κράτησε στους 29 πόντους τους Γερμανούς στο πρώτο εικοσάλεπτο, «οικοδομώντας» στο 10΄ μία διαφορά ασφαλείας 14 πόντων (26-12) και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +18 (47-29).

Στην τρίτη περίοδο, η Μπάγερν απάντησε με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 8-20, μειώνοντας σε 55-49 στο 27΄, μετά από... γκολ-φάουλ του Γκιστ. Ωστόσο, η αποβολή του Αντρέα Τρινκιέρι στο 29΄ (δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία) αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους, με τον Ροντρίγκεθ να επαναφέρει την τάξη στο ιταλικό «στρατόπεδο» από τα 6.75 στο 30΄ (65-53).

Τελευταία φορά που η Μπάγερν έδειξε απειλητικές τάσεις ήταν στο 38΄, όταν ο Λούτσιτς μείωσε από τα 6.75 σε 77-69, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα από τον ΛεΝτέι, ο οποίος με τρίποντο στο 39΄ «σφράγισε» το 2-0 της Αρμάνι...

Πρώτος σκόρερ των Ιταλών ο Κέβιν Πάντερ με 20 πόντους, ενώ από την Μπάγερν προσπάθησε ο Γουέιντ Μπόλντγουϊν με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69.