Euro2016: Με την ψυχή στο στόμα η Γαλλία, 2-1 την Ρουμανία

Με ιδιαίτερο άγχος η οικοδέσποινα Γαλλία κατάφερε τελικά να ξεπεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Ρουμανίας στo τελευταίo λεπτά και να ξεκινήσει νικηφόρα την διοργάνωση επικρατώντας με 2-1. Συγκεκριμένα μ' ένα φοβερό σουτ  στο παραθυράκι του Ρουμάνου τερματοφύλακα, ο Ντμίτρι Παγέ έδωσε τους τρεις πολύτιμούς πόντους στο 89'. Προηγήθηκαν οι «τρικολόρ» με τον Ζιρού στο 58΄, ισοφάρισε με πέναλτι επτά λεπτά αργότερα ο Στάνκου.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Σανιά, Κοσιελνί, Ραμί, Εβρά, Καντέ, Ματουιντί, Πογκμπά (77΄ Μαρσιάλ), Παγέ (90+2΄ Σισοκό), Γκριζμάν (66΄ Κομάν), Ζιρού.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ανγκελ Ιορντανέσκου): Ταταρουσάνου, Ρατς, Κίρικες, Γκριγκόρε, Σαπουνάρου, Χομπάν, Στάντσιου (72΄ Κίπτσιου), Πιντιλί, Πόπα (82΄ Τόρζε), Στάνκου, Αντόνε (61΄ Αλιμπέκ).