Euro 2020: Η Ελβετία απέκλεισε τη Γαλλία!

Σε θρίλερ με οδυνηρή κατάληξη για τους Γάλλους εξελίχθηκε ο σημερινός αγώνας Ελβετίας-Γαλλίας στη φάση των «16» του Euro 2020. Οι "τρικολόρ", που ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, έπεσαν θύμα μεγάλης έκπληξης και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης χάνοντας 5-4 στα πέναλτι, ενώ ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση είχε λήξει 3-3.

Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια εξελίχθηκε όπως ακριβώς και ο απογευματινός μεταξύ Ισπανίας-Κροατίας: Το 0-1 έγινε 3-1 και στα τελευταία λεπτά 3-3, για να οδηγηθεί στην παράτηση. Εκεί οι Ισπανοί νίκησαν 5-3, αλλά οι  Γάλλοι δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν στη "ρώσικη ρουλέτα" των πέναλτι.

Μοιραίος για τους Γάλλους αποδείχθηκε ο Κιλιάν Μ'παπέ, που όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει σε κλασικές ευκαιρίες που είχε στη διάρκεια του ματς, αλλά ήταν και εκείνος που νικήθηκε από τον Ζόμερ, στο τελευταίο κρίσιμο πέναλτι.

Η Ελβετία κατάφερε να αιφνιδιάσει τη γαλλική άμυνα στο 15΄ με τον Σεφέροβιτς, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά για το 1-0. Η ομάδα του Ντεσάν έκανε το χειρότερό της ίσως πρώτο 45λεπτο έως τώρα στο τουρνουά. Δεν είχε κανένα πλάνο στο παιχνίδι της, προσπάθησε με ατομικές ενέργειες κάποιων παικτών να διασπάσει την καλά οργανωμένη διάταξη των Ελβετών, χωρίς να καταφέρει απολύτως τίποτα, πέραν από ένα επικίνδυνο σουτ του Ραμπιό που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Ελβετία πλησίασε στο 2-0 στο 54΄ πάλι με τον Σεφέροβιτς. Ενα λεπτό αργότερα είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με το πέναλτι που υπέδειξε ο Αργεντινός διαιτητής Ραπαλίνι Το εκτέλεσε ο Ροντρίγκεζ και ο Λιορίς απέκρουσε, σώζοντας την ομάδα του από σχεδόν βέβαιη ήττα.

Στο 57΄ ο Μπενζεμά από ασίστ του Μπαπέ πρόλαβε στην έξοδο τον Σόμερ και ισοφάρισε. Μετά από δύο λεπτά   ο στράικερ της Ρεάλ ήταν πάλι στη σωστή θέση για να σπρώξει απλά τη μπάλα με το κεφάλι στην άδεια εστία και να «γράψει» το 2-1 με το 4ο προσωπικό του γκολ στο τουρνουά.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 75΄ με  πανέμορφο γκολ του Πογκμπά, ο οποίος με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή «κάρφωσε» τη μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» του Σόμερ και έκανε το 3-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι «τρικολόρ» δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα για να πάρουν το «εισιτήριο», η Ελβετία τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία λεπτά. Μείωσε αρχικά με τον Σεφέροβιτς στο 81΄, ενώ στο 90΄ισοφάρισε με τον  Γκαβράνοβιτς se 3-3 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Γαλλία ήταν καλύτερη, αλλά με εξαιρετική τακτική οι Ελβετοί κατάφεραν να μην δεχτούν γκολ. Ο στόχος τους να πάει το ματς στα πέναλτι επιτεύχθηκε. Εκεί με απόλυτη ευστοχία και τον Σόμερ να κάνει σπουδαία επέμβαση στην εκτέλεση του Μπαπέ, πέτυχαν κάτι που φαινόταν απίθανο με βάση την εξέλιξη του ματς στην κανονική του διάρκεια.

Διαιτητής: Φερνάντο Ραπαλίνι (Αργεντινή)
Κίτρινες: Βαράν, Παβάρ, Κομάν - Ελβέντι, Ροντρίγκεζ, Τσάκα, Ακάνζι

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Βαράν, Λενγκλέ (46΄ Κομάν - 111΄ Τιράμ), Κιμπεμπέ, Παβάρ, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό, Γκριεζμάν (88΄ Σισοκό), Μπενζεμά (94΄ Ζιρού), Μπαπέ.

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ροντρίγκεζ (86΄ Μεχμέντι), Ακάνζι, Ελβέντι, Βίντμερ (73΄ Μπαμπού), Φρόλιερ, Τσάκα, Ζούμπερ (77΄ Φάσναχτ), Σακίρι (73΄ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (79΄ Βάργκας), Σεφέροβιτς (97΄ Σερ).