Επιβλητική νίκη Ολυμπιακού, 90-66 της Εφές

Πραγματοποιώντας μία ακόμη επιβλητική εμφάνιση μετά τον θρίαμβο στο ντέρμπι «αιωνίων», ο Ολυμπιακός επικράτησε κατά κράτος της Αναντολού Εφές στο ΣΕΦ, με σκορ 90-66. Πρωταγωνιστές ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση. Πήρε γρήγορα διαφορά στο σκορ, ήλεγχε τον ρυθμό καισε κανένα σημείο του αγώνα  δ εν επέτρεψε στους Τούρκους να τον απειλήσουν ουσιαστικά.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, όντας ηγέτης σε δημιουργία και επίθεση. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μοίραζε έξοχες ασίστ στους συμπαίκτες του, τέλειωνε τις κατοχές με ντράιβ και παράλληλα "πυροβολούσε" από την περιφέρεια, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 17 πόντους (3/5δ, 2/4τρ, 5/7β) και 9 ασίστ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης  σημείωσε στην πρώτη περίοδο τους 14 από τους 28 πόντους του Ολυμπιακού και ήταν αυτός που θεμελίωσε τη νίκη της ομάδας του.

Οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοση τους στην τρίτη περίδο και περιόρισαν την διαφορά στου 6-7 πόντους. Ομως στην τέταρτη περίοδο υπεκυψαν φυσιολογικά στην ανωτερότητα των ερυθρολεύκων.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πέρεθ (Ισπανία), Ζαμοΐσκι (Πολωνία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 17 (2), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Λοτζέσκι 14 (2), Χάκετ 5.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 6 (1), Μπράουν 19, Οσμάν 22 (3), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 6 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 3 (1), Ντάνστον 5.