Εντυπωσιακή ανατροπή στο Ολυμπιακός-Χίμκι

Με τρία τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και χωρίς να δεχθεί πόντο, ο Ολυμπιακός έστειλε στην παράταση το ματς με τη ρωσική Χίμκι στο ΣΕΦ, που φαινόταν χαμένο. Στην παράταση πήρε και τη νίκη, πετυχαίνοντας τη μεγάλη ανατροπή.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ  μέχρι  το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο "βραχυκύκλωσαν" και όλα άρχισαν να πηγαίνουν στραβά. Οι Ρώσοι κάλυψαν τη μικρή διαφορά, "πήραν" κεφάλι στο σκορ  και ένα λεπτό πριν από τη λήξη προηγήθηκαν με 9 πόντους (96-87).

Σε τρεις γρήγορες επιθέσεις ο Ολυμπιακός πέτυχε ιάριθμα τρίποντα (το τρίτο ο Σπανούλης), ενώ η άμυνα του λειτούργησε αποτελεσματικά  και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ολοκληρώσουν  τις επιθέσεις τους. Με σκορ 96-96 το ματς πήγε στην παράταση, όπου οι ερυθρόλευκοι είχαν πλέον ψυχολογικό πλεονέκτημα.

Στο πεντάλεπτο της παράτασης η Χίμκι σημείωσε μόνο 2(!) πόντους, ο Ολυμπιακός13 και το τελικό σκορ ήταν 109-98.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67, 96-96 (κανονικός αγώνας), 109-98 (παράταση).