Έμεινε από ενέργεια στο τέλος ο Παναθηναϊκός

Το αμυντικό και επιθετικό «μπλακ-άουτ» του Παναθηναϊκού στην τέταρτη περίοδο, έδωσε τέλος στο σερί των δύο νικών του «τριφυλλιού», «βυθίζοντας» το ακόμη περισσότερο στην κατάταξη της Euroleague (9-15, 15η θέση). Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 74-65 από την Άλμπα στο Βερολίνο για την 26η αγωνιστική με τον στόχο της οκτάδας να... εξαφανίζεται. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί συμπλήρωσαν τις εννέα νίκες και «έπιασαν» το «τριφύλλι».

Η σωστή αμυντική προσέγγιση του Παναθηναϊκού στα 30 πρώτα λεπτά του αγώνα, έκανε τους «πράσινους» να ονειρεύονται το «διπλό», αλλά η αγωνιστική... καθίζηση τους στον... επίλογο τους «προσγείωσε» απότομα... Το «τριφύλλι» είδε τον Τίμαν να βρίσκει... αφύλακτος ρυθμό από τα 6.75 και με τέσσερα «κολλητά» τρίποντα να χαρίζει στην Άλμπα όχι μόνο το προβάδισμα στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, αλλά και την ψυχολογία για να φτάσει ανενόχλητη μέχρι τη νίκη, καθώς το «τριφύλλι» έμεινε από δυνάμεις και λύσεις (αγωνίστηκε χωρίς του Νέντοβιτς, Κασελάκη).

MVP των νικητών ο Γιοχάνες Τίμαν με ρεκόρ καριέρας σε πόντους στη Euroleague (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα), ενώ ο Άαρον Γουάιτ ήταν ο μοναδικός... διψήφιος από τους «πράσινους» με 14 πόντους.