Επικαιρότητα

Έμειναν στο "Χ" Λίβερπουλ-Τσέλσι

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λίβερπουλ και Τσέλσι στο «Άνφιλντ», στο ντέρμπι με φόντο την τετράδα, για τη 13η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαλάχ στο 65ο λεπτό, αλλά με λόμπα στο 86ο λεπτό ο Γουίλιαν έσωσε ένα βαθμό για τους «μπλε» του Κόντε, σε ένα παιχνίδι όπου τα πάντα συνέβησαν στο δεύτερο μισό του.

Η ομάδα του Κλοπ μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και προηγήθηκε με τον Αιγύπτιο, από πάσα του Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν, αλλά οι πρωταθλητές δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους...

Η Τσέλσι μετρά 26 βαθμούς και είναι τρίτη, ενώ οι «κόκκινοι», που για ακόμη ένα παιχνίδι δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, είναι πέμπτοι με 23.

Η Τότεναμ «στραβοπάτησε» στην έδρα της, αφού αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γουέστ Μπρομ. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τα «σπιρούνια» με το τέρμα του Ροντόν στο 4΄, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χάρι Κέιν στο 74΄. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την πλευρά της, χρειάστηκε ένα αυτογκόλ του Ντανκ στο 66΄ για να επικρατήσει 1-0 της νεοφώτιστης Μπράιτον.

Η Γουότφορντ του Μάρκο Σίλβα πήρε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας 3-0 της Νιουκάστλ, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική της Premier League. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Χιουζ το 19΄ και στη λήξη του ημιχρόνου έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Γεντλίν. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 62΄ ο Γκρέι.