Ελλάδα-Βοσνία 2-1: Επιτέλους νίκη – και εξαιρετική εμφάνιση

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, η εθνική μας επικράτησε της Βοσνίας  με 2-1 σε αγώνα  στο ΟΑΚΑ για τα προκριματικά  του Euro 2020. Είναι μια νίκη γοήτρου και ψυχολογίας, που θα βοηθήσει το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα  να  συνεχίσει την προσπάθεια επιστροφής  στο κλαμπ των ισχυρών της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.
Αν και δεν διεκδικούσε τίποτε – καθώς είχε χάσει ήδη το τρένο της πρόκρισης, η «κυανόλευκη»  έπαιξε δυνατά, κυνήγησε τη νίκη  και κατά διαστήματα ήταν καταιγιστική στην επίθεση, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες για γκολ.

Με την εμφάνιση της έδειξε ότι δημιουργείται η «μαγιά» για τη συγκρότηση ενός αξιόμαχου εθνικού συγκροτήματος,  που θα βελτιώνει συνεχώς την απόδοση του και θα μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ του 2022, που είναι η επόμενη μεγάλη διεθνής διοργάνωση.

Γι αυτό, αθλητικοί σχολιαστές και ποδοσφαιρικοί παράγοντες επισημαίνουν ότι περισσότερο και από τη νίκη «μετράει» η εικόνα που παρουσίασε η εθνική μας ομάδα, πείθοντας και τους πλέον δύσπιστους ότι η νέα ομάδα που δημιουργεί  ο Ολλανδός ομοσπονδιακός προπονητής, έχει μέλλον.

Ο Φαν Σιπ παρουσίασε μια ομάδα χωρίς «βαριά ονόματα»,  αξιόμαχη, αποτελεσματική, που έδειξε να έχει πλάνο μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και σταδιακά ανέβαζε την απόδοση του, καθώς οι νέοι παίκτες ξεπερνούσαν το πρώτο τρακ.

Η υπεροχή καρποφόρησε στο 30’: Μετά από κάθετη μπαλιά του Μάνταλου, ο Παυλίδης με κλειστή ντρίμπλα άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλου και σούταρε ανοίγοντας το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα, μια αδράνεια της άμυνας από Μπακάκη και Χατζηδιάκο έφερε ένα «φτηνό» γκολ στους Βόσνιους: Ο Κολάσινατς σέντραρε από αριστερά, η μπάλα εφθασε στον Γκόγιακ, ο οποίος χωρίς δυσκολία την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας κυριάρχησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, πραγματοποίησε πολλές επιθέσεις, δημιούργησε ευκαιρίες και είχε δύο δοκάρια, σε σουτ του Μασούρα στο 50’ και του Σταφυλίδη στο 73’.

Η υπεροχή καρποφόρησε  στο 88: Ο Φετφατζίδης που είχε πάρει τι θέση του Λημνιού λίγα λεπτά νωρίτερα, μπήκε με ντρίπλες στην περιοχή,  έκανε παράλληλη χαμηλή σέντρα και ο Κοβάσεβις που προσπάθησε να αποκρούσει έστειλε  τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Κορυφαίος παίκτης ήταν ο Λημνιός. Τον τίτλο του διακριθέντα δικαιούνται επίσης ο Κουρμπέλης, ο Χατζηδιάκος και ο Παυλίδης – αν και κανένας δεν υστέρησε.

Ελλάδα (Γιον Φαν’τ Σιπ): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λημνιός (83΄Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60΄Μασούρας), Παυλίδης (71΄Κουλούρης).

Βοσνία (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπιτσάκσιτς, Κρβζιτς, Κολάσινατς, Πιάνιτς, Χόντζιτς (71΄Μπάγιτς), Τσίμιροτ (46΄Γιάγιαλο), Γκόγιακ, Κοβάσεβιτς, Χαΐροβιτς, Σάριτς (63΄Ντούλιεβιτς).