Εξαιρετικός Παναθηναϊκός, νίκησε και βλέπει τετράδα

Υποψηφιότητα ακόμη και για την τετράδα βάζει ο από πολλούς "ξεγραμμένος" Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, μετά την επιβλητική νίκη του με 3-0 επί του Ατρομήτου. Χρειάζεται τώρα ένα "διπλό"  Λάρισα την επόμενη αγωνιστική, για να γίνει βασικός διεκδικητής της 4ης θέσης.

Με καταπληκτικό ποδόσφαιρο, πολλές ευκαιρίες και τρία γκολ σε τρίτο από τα τέσσερα τελευταία του παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανοδική του πορεία και έδωσε "υποσχέσεις" στους οπαδούς του.

Αρχισε το παιχνίδι με μεγάλη ένταση, πίεσε ψηλά και προηγήθηκε μόλις στο 4', με σουτ του Κουρμπέλη έξω από την περιοχή.

Παρά το προβάδισμα δεν έκοψε ρυθμό και έψαξε δεύτερο γκολ. Το πέτυχε λίγο αργότερα με τακουνάκι του Μακέντα από ασίστ του Ζαχίντ.Όμως, ο διαιτητής Κουμπαράκης δεν το μέτρησε, καταλογίζοντας φάουλ του Ινσούα στην αρχή της φάσης. Ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε ο Κιβρακίδης για «σκαριά» στον Δώνη και το ματς έγειρε οριστικά στο πράσινο…

Μετά από ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο που άφησε τον Ατρόμητο να κερδίσει μέτρα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά στροφές. Στο 66' ο Ζαχίντ εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Σένκεφελντ κέρδισε την κεφαλιά και σκόραρε, κάνοντας το 2-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μακέντα «άδειασε» τον Γούτα, πάσαρε στον Περέα και αυτός από κοντά διαμόρφωσε το 3-0.

Οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ, αλλά ο Περέα και ο Κολοβός αστόχησαν σε σουτ.

Ο Ατρόμητος φάνηκε αδύναμος απέναντι στον "ψυχωμένο" Παναθηναϊκό. Πάντως παρά την ήττα του δεν έχασε ακόμη τη μάχη της εξάδας που οδηγεί στην Ευρώπη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Γιόχανσον, Ανουάρ (46’ Νάγκι), Δώνης, Κουρμπέλης, Ζαχίντ (67’ Περέα), Χατζηγιοβάνης (70’ Κολοβός), Μακέντα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης): Μέγερι, Κατράνης, Γούτας, Καχίλα, Χαρίσης (46’ Μπουσουλάτζιτς), Μανούσος (73’ Ούμπιδες), Ενσικουλού, Ανδρούτσος (43’ Γκάλο), Μάντσον, Κιβρακίδης, Βέλλιος.