Επικαιρότητα

Έκλεψαν τη Μπαρτσελόνα οι "νυχτερίδες"

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι κορυφής του ισπανικού πρωταθλήματος, μεταξύ της Βαλένθια και της Μπαρτσελόνα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν αήττητες μετά από 13 αγωνιστικές και τους «μπλαουγκράνα» να διατηρούν το +4 από τις «νυχτερίδες», αλλά και το +8 από Ρεάλ και Ατλέτικο.

Ωστόσο το μεγάλο ματς του «Μεστάγια» στιγματίστηκε από ένα τεράστιο διαιτητικό λάθος, καθώς διαιτητής και βοηθός δεν κατακύρωσαν πεντακάθαρο γκολ των «μπλαουγκράνα» στο 30΄.

Σε σουτ του Μέσι από τη γραμμή της περιοχής, πάει να μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας, όμως του φεύγει κάτω από τα πόδια, περνάει τουλάχιστον μισό μέτρο τη γραμμή (φωτό), αλλά ο βοηθός της γραμμής κατά πρώτο λόγο και ο διαιτητής, δεν το μέτρησαν! Στην La Liga δεν ισχύει το βίντεο ασίσταντ ρέφερι (VAR), αλλά η συγκεκριμένη φάση θα ανοίξει ξανά τη σχετική συζήτηση.

Συνολικά η Μπαρτσελόνα ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή να είναι σε ποσοστά 80% - 20%. Όμως στο β μέρος οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αισθητά και προηγήθηκαν στο 60΄, με τον Ροντρίγκο να τελειώνει από κοντά την εξαιρετική συνεργασία των Γκουέδες και Γκαγιά από τα αριστερά. Οι Καταλανοί έδειχναν μπλοκαρισμένοι, αλλά μία στιγμιαία έμπνευση του Μέσι στο 82΄ ήταν αρκετή για να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας. Η καταπληκτική μπαλιά του Αργεντινού έβγαλε τον Ζόρντι Άλμπα στην πλάτη της άμυνας και ο διεθνής αμυντικός τελείωσε με τη μία τη φάση για το τελικό 1-1. Και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Για "κλοπή" κάνουν λόγο εφημερίδες της Βαρκελώνης, αλλά χαρακτηρίζουν και "χρυσό" τον βαθμό, που έστω και δύσκολα, πήρε η Μπάρτσα.