Εκανε τα εύκολα δύσκολα ο Παναθηναϊκός

Πολύ πιό δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-1), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, μετατρέποντας  ένα διαγραφόμενο θρίαμβο σε αγωνιώδη επικράτηση - με τη βοήθεια και της τύχης.

Ο "πράσινοι" προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, από το 55’ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω, αλλά γλίτωσαν την ισοφάριση από τύχη, με από μηχανής Θεό τον Ζέκα.

Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι προηγήθηκε με γκολ του Μπεργκ μόλις στο 23ο δευτερόλεπτο (το πιο γρήγορο στο φετινό πρωτάθλημα).  Πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο φάνηκε να «καθαρίζουν» το ματς, διπλασιάζοντας τα τέρματα τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τονΛεντέσμα (39’).

Στο 55’ τα πράγματα απλοποιήθηκαν κι άλλο για τους «πράσινους» αφού ο Αστέρας έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Φαρίνια. Ομως δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Αντιθέτως, χαλάρωσαν αρκετά, ενώ οι Αρκάδες δεν είχαν καταθέσει τα όπλα. Στο 67’ μείωσαν με πέναλτι του Ιωαννίδη και ένα λεπτό αργότερα έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση: Ο Τσιλιανίδης έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας μπροστά σε κενή εστία, αλλά πριν προλάβει να τη σπρώξει στα δίχτυα, ο έκα κατάφερε να διώξει  με τακλιν.

Τελικά, οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη στο 88’ με νέα εκτέλεση πέναλτι από τον  Λεντέσμα

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Κουλιμπαλί (11' Ρέις), Ιβανόφ (70' Μολέντο), Κουτρουμπής, Χουλτ, Λεντέμα, Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο (77' Εμποκού), Μπεργκ.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Κοσίσκι, Ίγκορ, Κουρμπέλης, Μπέρτος, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς (61' Στανισάβλιεβιτς), Φαρίνα, Μάσα (46' Τσιλιανίδης), Ιωαννίδης (75' Γκοντό)