Δύσκολη νίκη του Ολυμπιακού στη Θεσσαλονίκη

Μία νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας και ιδιαίτερα σημαντική  από ψυχολογική άποψη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Κλεάνθης Βικελίδης, όπου επικράτησε του σκληροτράχηλου Αρη με 0-1.

Το ματς είχε δυνατές μονομαχίες, νεύρα, κάρτες, καλό ρυθμό και πολλές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, ένα και μοναδικό γκολ στο δεύτερο,

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 67', με τον Χασάν, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του το δεύτερο φετινό εκτός έδρας τρίποντο, μετά από εκείνο στη Νέα Σμύρνη:  Ο Νάτχο έβγαλε μια απίστευτη μπαλιά, βλέποντας την κίνηση του Λεονάρντο Κούτρη από αριστερά. Ο μπακ του Ολυμπιακού γύρισε με τη μία κι ο Αιγύπτιος φορ έστειλε την μπάλα την μπάλα στα δίχτυα

Η ομάδα του Μαρτίνς πάλεψε το ματς χωρίς να επικρατήσει κατά κράτος του πολύ δυναμικού αντιπάλου της. Πήρε τη νίκη, μείωσε την απόσταση από τον προπορευόμενο ΠΑΟΚ και έδειξε ότι αυτή τη στιγμή είναι η μόνη ομάδα που μπορεί να  τον καταδιώξει. Ωστόσο η νίκη ήρθε πάλι με το φτωχό 1-0, ενώ χάθηκαν σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

Στο ματς υπήρξαν διαστήματα που οι ερυθρόλευκοι έχαναν τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή και μοιραία η μπάλα κυκλοφορούσε στα πέριξ της περιοχή τους. Στο πρώτο ημίχρονο είχε τις λύσεις ο Σα, που έκανε δυο-τρεις εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Σισέ  καθάριζε όλες τις φάσεις, "σβήνοντας" την επιθετικότητα του Αρη.

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μενέντες, Σιώπης (77' Διαμαντόπουλος), Κολάσο, Γκαρσία, Ντιγκινί (76' Ματίγια), Γκάμα (83' Μαρτίνες), Γιουνές.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιλιέρμε (84' Καμαρά), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (88' Τοροσίδης), Χριστοδουλόπουλος (59' Νάτχο), Ποντένσε, Χάσαν.