Δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός με Πλατανιά, 2-1

Σε ένα ακόμη αγώνα πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός "έπαιξε με τη φωτιά", αλλά τελικά δεν... κάηκε.  Αντιμετωπίζοντας τον Πλατανιά στο γήπεδο Καραϊσκάκηβρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε τελικά με ανατροπή 2-1, πήρε τους τρεις βαθμούς και πλησίασε ακόμη περισσότερο στον τίτλο.

Η ομάδα των Χανίων αποδείχθηκε αξιόμαχη, ήταν εξαιρετικά  επικίνδυνη και έπαιξε τους πρωταθλητές "στα ίσα". Αντίθετα, Πειραιώτες στο ντεμπούτο του Τάκη Λεμονή στον πάγκο τους, εμφάνισαν αμυντικές αδυναμίες και προβλήματα στην ανάπτυξη.

Πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο και υποφερτή στα πρώτα 20 λεπτά του δεύτερου, όταν κατάφεραν  να ισοφαρίσουν και εν συνεχεία να διαμορφώσουν το τελικό σκορ νίκης.

Στο 41' ο Ρομαό θα μπορούσε να είχε δει την απευθείας κόκκινη κάρτα για άτσαλο μαρκάρισμα με τον αγκώνα στο πρόσωπο του Γιορέντε.

Στο 43' ο βοηθός υπέδειξε ετεροχρονισμένα αλλά ορθά το πέναλτι που δεν είχε δει ο διαιτητής Ζαχαριάδης στο χέρι του Φιγκέιρας.

Το εκτέλεσε  εύστοχα ο Μανούσος, ο Πλατανιάς πήρε προβάδισμα 0-1 και το Καραϊσκάκη… πάγωσε.

Στην επόμενη φάση ο Σίγκνεβιτς βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν με τον Μάριν στο 54'. Οι Χανιώτες διαμαρτύρονται ότι προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Φορτούνη.

Πλήρης ανατροπή στο 63'. Ο Μάρτινς που μόλις είχε μπει στον αγώνα, με εξαιρετική ασίστ βρήκε τον Φιγκέιρας, αυτός έδωσε... μισό γκολ στον Ρομαό που έκανε το 2-1 (πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα).

Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Πλατανιάς στο 67΄ όταν ο Γιορέντε πάσαρε  στον Σίγκνεβιτς μέσα στην περιοχή, αλλά την τελευταία στιγμή απομάκρυνε ο Μποτία σε κόρνερ.

Δοκάρι είχε ο Ολυμπιακός στο 70΄ με τον Ανσαριφάρντ, στην μεγαλύτερη ευκαιρία των Πειραιωτών στο ματς.

Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Ρομαό, Ντε Λα Μπέγια, Φορτούνης, Μποτία - Πριντέτα, Μπανανά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια, Ρομαό, Καμπιάσο (62΄ Μάρτινς), Φορτούνης (80΄ Ντομίνγκες), Μάριν, Ανδρούτσος, Ανσαριφάρντ (70΄ Καρντόσο).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Μπανανά, Καρυπίδης, Πριντέτα (81΄ Γουνδουλάκης), Στάθης, Μουνάφο, Ντεβέσα (79΄ Στανισάβλιεβιτς), Μανούσος, Γιακουμάκης (65΄ Σίγκνεβιτς), Γιορέντε