Δυσκολεύθηκε αλλά νίκησε η ΑΕΚ στη Ν. Σμύρνη

Χωρίς να πραγματοποιήσει σπουδαία εμφάνιση, η ΑΕΚ κέρδισε 2-0 τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, επιτυγχάνοντας την τρίτη σερί νίκη και κρατά επαφή με  τους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος έπαιξε επί ίσοις όροις και δυσκόλεψε την ΑΕΚ, η οποία όμως  φάνηκε αποτελεσματικότερη και προηγήθηκε με γκολ αμφισβητούμενης εγκυρότητας (έπρεπε να ακυρωθεί, γιατί ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του).  Ηταν μιά διαιτητική "αβλεψία" κρίσιμη για την εξέλιξη και την τελική έκβαση του ματς.

Το κρίσιμο γκολ ήρθε στην μοναδική περίπτωση που η ΑΕΚ άνοιξε την άμυνα του Πανιωνίου στο πρώτο ημίχρονο: Ο Πόνσε βρήκε τον Μάνταλο μόνο στην περιοχή κι αυτός τελείωσε τη φάση με ωραίο δεξί πλασέ. Ομως, όπως φάνηκε και στο ριπλέι, ο αρχηγός της ΑΕΚ είχε χρησιμοποιήσει το δεξί χέρι στο κατέβασμα της μπάλας και οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν δίκαια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε μεγάλα προβλήματα με την οργανωμένη πίεση του Πανιωνίου, δυσκολευόταν να κρατήσει μπάλα και επικέντρωσε το ενδιαφέρον της στην άμυνα για να μη δεχθεί γκολ. κινδυνεύσει.  Κινδύνευσε δύο φορές με ισοφάριση: Μια με τον Γκάλο που παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με γύρισμα με το κεφάλι, και προς το τέλος του αγώνας, όταν ο Μπάρκας απέκρουσε εντυπωσιακά δυνατό σουτ του Τσιλούλη.

Το σκορ έκλεισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων: Σε μακρινό γέμισμα του Κρίστιτσιτς ο γκολκίπερ του Πανιωνίου Μανοΐλοβιτς βγήκε για να καθαρίσει τη φάση, αλλά παραπάτησε κι έχασε τον έλεγχο της μπάλας. Επωφελήθηκε ο Πόνσε, που έστειλε την μπάλα με ευκολία στα δίχτυα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος (Άκης  Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Μπανανά(65΄Καμαρά), Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Κούρντι, Κεϊτά(38΄Μανθάτης), Παπαγεωργίου, Ντουρμισάι, Σιντί Αλί(77΄Τσιλούλης).

ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Μπακασέτας(81΄Μπογέ), Γκάλο, Κλωναρίδης(61΄Κρίστιτσιτς), Πόνσε(90΄+3 Αλμπάνης).