Διπλό του Ολυμπιακού στην Τουρκία - τελικός στο ΣΕΦ

Αν και ξεκίνησε νωχελικά ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και - ύστερα από δυο συνεχόμενες ήττες - κέρδισε την Εφές στην Τουρκία κάνοντας το 2-2 στην προημιτελική φάση της Euroleague. Η σειρά πλέον επιστρέφει στο ΣΕΦ για ένα και μοναδικό ματς - τελικό όπου ο νικητής "παίρνει" το εισιτήριο για επιστροφή...πάλι στην "Πόλη" όπου διεξάγεται το φετινό Final 4. Τελικό σκορ: ΕΦΕΣ - Ολυμπιακός 62 -74

Σε ένα ματς «χωρίς αύριο» κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους στο δεύτερο 10λεπτο, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να αντιδράσουν με ηγέτη τελικά ξανά τον Σπανούλη (18 π.). Άλλους 11 πόντους πρόσθεσε ο Πρίντεζης, ενώ στους 10 σταμάτησε ο Γκριν.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των ερυθρόλευκων

Με 5/6 τρίποντα στο πρώτο 5λεπτο της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 4 πόντους 52-48, αλλά με τους Ερτέλ και Οσμάν οι Τούρκοι ισοφάρισαν. Το ματς είχε πάρει... τρελό ρυθμό με τον Σπανούλη να κάνει ένα ακόμη μεγάλο ματς με 13 πόντους μέχρι το 27΄.

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει, ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ την πρωτοπορία και έκλεισε το 10λεπτο προηγούμενος με 55-54, χάρις σε μία εύστοχη βολή του Πρίντεζη περίπου 1.30΄ πριν το τέλος κι ενώ ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες και από τις δύο ομάδες.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Παπαπέτρου και τον Ολυμπιακό να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς. Η είσοδος των Σπανούλη και Πρίντεζη, που πήραν ανάσες βοήθησε ακόμη περισσότερο επιθετικά τους Πειραιώτες, που κατάφεραν να ξεφύγουν κι άλλο στο σκορ. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» με μεγάλα τρίποντα και ασίστ «εκτόξευσε» τη διαφορά στο 68-57 περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ολυμπιακού