Champions League: Ο Ολυμπιακός γλίτωσε τον διασυρμό

Στο πρώτο 12λεπτο έχανε 0-2, στο ημίχρονο 0-3,  τα δοκάρια σταμάτησαν τρεις φορές τους Πορτογάλους - οι οποίοι έχασαν κι άλλες κλασσικές ευκαιρίες, ενώ ο Καπίνο αποσόβησε δύο γκολ. Αν δεν ήταν λίγο τυχερός ο Ολυμπιακός, θα είχε υποστεί διασυρμό στο ματς με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Καραϊσκάκη, για τους ομίλους του Champions League.

Τελικά, όχι μόνο απέφυγε τη συντριβή, αλλά αν είχε λίγο χρόνο ακόμη θα μπορούσε να διεκδικήσει την πιό αναπάντεχη ανατροπή. Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και στις καθυστερήσεις οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν  δύο γκολ  με τον Πάρντο - που είχε μπει αλλαγή -  και το ματς έληξε 2-3.

ΟΙ Πορτογάλοι άνοιξαν το σκορ στη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με κεφαλιά του Ντουμπιά. Το 0-2 έγινε από τον Ζέλσον  στο 12΄ και Μπρούνο Φερνάντες  σημείωσε το 0-3 στο 43' . Στο πρώτο ημίχρονο οι Πορτογάλοι είχαν δύο δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν να πιέzουν, ενώ ο Ολυμπιακός  είχε εμφανή αδυναμία στην ολοκλήρωση των επιθέσεων του, που δεν κατέληγαν σε τελικές προσπάθειες.

Η είσοδος του Πάρντο «ζωντάνεψε» τους γηπεδούχους. Ο Κολομβιανός πέτυχε γκολ στο 89΄ (1-3) και λίγο αργότερα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ενγκελς, Ρομαό, Ελαμπντελαουί, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα, Καρσελά (77΄ Πάρντο), Φορτούνης (46΄ Ζντιέλαρ), Μάριν, Τζούρτζεβιτς (62΄ Εμενίκε)

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Ζόρζε Ζεσούς): Ρουί Πατρίσιο, Κόατες, Ματιέ, Πιτσίνι, Σίλβα, Μπατάλια, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες (87΄ Ριστόβσκι), Ζέλσον Μάρτινς (71΄ Μπρούνο Σέζαρ), Ντουμπιά (62΄ Ντοστ)

Στις 27 Σεπτεμβρίου ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο Τορίνο την Γιουβέντους, που έχασε απόψε από την Μπαρτσελόνα 3-0 στη Βαρκελώνη.