Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός με Ρεάλ, 73-74

Ενας προδιαγραφόμενος θρίαμβος-πρόκριση στα πλει οφ της Ευρωλίγκας, εξελίχθηκε σε ματς-θρίλερ τα τελευταία λεπτά και κατέληξε σε οδυνηρή ήττα-σοκ για τον Παναθηναϊκό.

Το μάτς στο ΟΑΚΑ κρίθηκε σε νεκρό χρόνο, όταν ο Ρούντι Φερνάντες  επιχείρησε σουτ απελπισίας και σημείωσε τρίποντο, που διαμόρφωσε το σκορ σε 73-74.

Ο Παναθηναϊκός θέλει πλέον μόνον νίκη κόντρα στη Μπούντουτσνοστ την επόμενη εβδομάδα για να βρεθεί στα play offs.

Ο "πράσινοι" έδωσαν ρεσιτάλ στο πρώτο ημίχρονο, είχαν σταθερό προβάδισμα 15 πόντων και έδειχναν αποφασιμένοι να "καθαρίσουν" το ματς.

Ομως στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκαν  αγνώριστοι κι έκαναν ό,τι ήταν δυνατόν για να χάσουν τον αγώνα. Ο Καλάθης που ήταν ο απόλυτος απόλυτος  πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνο, έπεθε... μπλακάουτ - δεν έβρισκε στα σουτ ούτε στεφάνι, ο Γκιστ και ο Παπαγιάννης έκαναν τα εύκολα δύσκολα, η ομάδα χώλαινε παντού.

Οι Ισπανοί ψαλίδισαν σταδιακά τη διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός  είχε πάλι τη νίκη "στο τσεπάκι του",  όταν 3 λεπτά πριν από τη λήξη ξαναπήρε προβάδισμα 11 πόντων.

Από εκείνο το σημεία,όλα άρχισαν να πηγαίνουν στραβά για την ελληνική ομάδα. Οι παίκτες έχασαν την  ψυχραιμία  και το στόχο τους. Αντί να ροκανίσουν το χρόνο, ήταν αυτοί που έδιναν ιλιγγι΄δη ρυθμό στο παιχνίδι και επιχειρούσαν βεβαιασμένα σουτ χωρίς αποτέλεσμα. Με σερί 9-0 σε δύο λεπτά η Ρεάλ περιόρισε τη διαφορά στο καλάθι.

Τελικά επιβεβαιώθηε ο νόμος του Μέρφι: Ο,τι μπορούσε να παέι στραβά, πήγε... χειρότερα.