Ατρόμητος: Από την πανωλεθρία στη γλυκιά ήττα

Κοντά στη  μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοεγανώσεων βρέθηκε ο Ατρόμητος, που έχανε στο 74' με 4-0 από την Ντυνάμο Μπρεστ στη Λευκορωσία και  τέλειωσε το ματς με το ελπιδοφόρο 4-3, χάνοντας μάλιστα την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Με το σκορ αυτό η ομάδα του Περιστερίου διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες για πρόκριση στον επόμενο γύρο  του Europa League, καθώς του αρκεί μιά νίκη  με ένα γκολ διαφορά και μικρότερο σκορ (1-0, 2-1, 3-2).

Οι Περιστεριώτες έκαναν πάρα πολλά αβίαστα λάθη και πριν καλά-καλά το καταλάβουν βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Μόλις στο 5' ο Φιλίποβιτς έπιασε την άμυνα του Ατρόμητου στον ύπνο και από το δεύτερο δοκάρι με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 13' μετά από γύρισμα του Φερέιρα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μάντσον και ο Ισπανός ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαβίτσκι, ο οποίος κέρδισε τον Μίρκοβιτς κι έγραψε το 2-0.
Η συνέχεια ήταν το ίδιο άσχημη για τον Ατρόμητο, ο οποίος συνέχιζε να βρίσκεται ουσιαστικά εκτός γηπέδου. Οι Λευκορώσοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ανώ  η ελληνική ομάδα δεν κατόρθωσε να απειλήσει, αν και βελτίωσε την απόδοση της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάναντι  γύρισε το σύστημα σε 4-3-3, αλλά η εικόνα του Ατρόμητου δεν άλλαξε.  Η Ντινάμο πέτυχε άλλα δύο γκολ, οι Περιστεριώτες βρέθηκαν μπροστά στο φάσμα της πανωλεθρίας και ο αποκλεισμός τους φαινόταν πλέον περισσότερο από σίγουρος.

Στο 61', μετά από πολλές κόντρες στην περιοχή του Ατρομήτου, ο Σαβίτσκι από το ύψος του πέναλτι έκανε το 3-0 με δυνατό σουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η άμυνα του Ατρόμητου ήταν πάλι... αλλού. Δεν απομάκρυνε την μπάλα και ο Σαβίτσκι με σουτ έκανε το 4-1,σημειώνοντας χατ τρικ.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως ο Ατρόμητος  θα γνωρίσει συντριπτική ήττα,  η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως.

Στο 74' ο Μανούσος κυνήγησε μιά χαμένη μπαλιά, ο γκολκίπερ των Λευκορώσων έκανε τραγικό λάθος και ο επιθετικός του Ατρομήτου βρήκε την ευκαιρία να πλασάρει, μειώνοντας σε 4-1.

Ηταν μιά ένεση ηθικού για τους Περιστεριώτες, που άρχισαν να κυνηγούν το θαύμα. Στο 80' ο  Γιαννούλης από τα αριστερά έκανε σέντρα για τον Μούγιακιτς, ο Βεριτίλο μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, μειώνοντας για τον Ατρόμητο σε 4-2.

Οι Λευκορώσοι είδαν να χάνεται το έδαφος κάτω από τα πόδια τους, ενώ οι  ο Ατρόμητος αύξησε την πίεση. Στο 88' ο Κουλούρης με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 4-3.

Ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε να πετύχει την ισοφάριση στο 91', όταν τετ α τετ με τον Λευκορώσο τερματοφύλακα "επιασε αέρα".