Από τον θρίαμβο στην πικρή ήττα ο Ολυμπιακός

Ενας διαγραφόμενος θρίαμβος κατέληξε σε πικρή ήττα για τον Ολυμπιακό, που έχασε 4-2 από την Τότεναμ, ενώ είχε την ευκαιρία να φύγει θριαμβευτής από το Λονδίνο και να βάλει σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League.
 Μετά την ήττα, οι ερυθρόλευκοι χρειάζονται μόνον νίκη στο εναπομένον ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο Καραϊσκάκη (11 Δεκεμβρίου) για να συνεχίσουν στο Europa League.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 0-2 και ήλεγχε απόλυτα το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 6' άνοιξε το σκορ με εξαιρετική κίνηση και σουτ του Ελ Αραμπί. Στο 19' μετά από κόρνερ ο Σεμέδο «τσίμπησε» τη μπάλα και με προβολή διπλασίασε τα τέρματα.

Η καθοριστική φάση που άλλαξε τη ροή του αγώνα και έκρινε σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του, ήταν μία «γκέλα» του Μεριά: Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε μια παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, ο Τυνήσιος αμυντικός «έπιασε αέρα» προσπαθώντας να αποκρούσει και άφησε τη μπάλα στον αφύλακτο Κέιν, ο οποίος την έστειλε χωρίς δυσκολία στα δίχτυα.

Η μείωση του σκορ «έδωσε φτερά» στην αγγλική ομάδα, αλλάζοντας την ψυχολογία των παικτών της, ενώ ψαλίδισε τη σιγουριά και την ηρεμία των ερυθρολεύκων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ ξεκίνησε επιθετικά, ενώ ο Ολυμπιακός φάνηκε «μουδιασμένος». Το γκολ της ισοφάρισης σημειώθηκε στο 50΄και ανήκει κατά το ήμισυ στο... ball boy – το παιδί για τις μπάλες, το οποίο έσπευσε να συγχαρεί ακόμη και ο Μουρίνιο!

Στο 50' η Τότεναμ κέρδισε πλάγιο και ο πιτσιρικάς που βρίσκονταν εκεί έδωσε γρήγορα την μπάλα για την εκτέλεσή του, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν εκτός θέσης. Ο Μόουρα έγινε κάτοχός της, έκανε τη σέντρα και ο αφύλαχτος Κέιν με πλασέ έκανε το 2-2.
 Μετά την ισοφάριση  οι ερυθρόλευκοι έπαθαν «μπλακάουτ», αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το 73. Τότε η υπεροχή της Τότεναμ μετουσιώθηκε σε γκολ με ωραίο τελείωμα του Οριέ ύστερα από εξίσου καλή μεταβίβαση του Σον.
Το 3-2 «πάγωσε» τους Πειραιώτες. Τρία λεπτά αργότερα ο Κέιν με κεφαλιά μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Ερικσεν, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβεϊρελντ, Σάντσες, Σον, Γουίνκς, Κέιν, Ντάιερ (29' Ερισκεν), Αλι (82' Εντομπελέ), Οριέ, Μόουρα (61' Σισοκό).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Σα, Σεμέδο, Καμαρά, Μπουχαλάκης (74' Βαλμπουενά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε (78' Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85' Γκερέρο), Ομάρ, Μασούρας, Μεριά, Τσιμίκας.