Αγχωτική νίκη της ΑΕΚ επί του Αστέρα Τρίπολης

Το γνώριμο πρόσωπο που εμφάνιζε πριν τα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό παρουσίασε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Αστέρα Τρίπολης, κερδίζοντας ωστόσο με σκορ 1-0: Πολλές χαμένες φάσεις - κυρίως με τον Αραούχο, κάποιες αδυναμίες στο κέντρο και σασπένς ως την λήξη του ματς.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπήκε από το πρώτο λεπτό αποφασιστικά για την νική και μόλις στο 1ο λεπτό ο Αργεντίνος φορ έχασε κλασσική ευκαιρία με κεφαλιά. Βέβαια αλησμόνητη θα μείνει η φάση που έλαβε χώρα αργότερα όταν ο ίδιος έστειλε την μπάλα (ενώ κατέληγε στα δίχτυα) στο δοκάρι - και χωρίς τερματοφύλακα, ύστερα από σέντρα - σουτ του Μασούντ.

Η Ένωση ήλεγχε το ματς ωστόσο ο Αστέρας είχε στηθεί σωστά στις 4 γραμμές του γηπέδου βάζοντας δύσκολα στους κιτρινόμαυρους.

Στην επανάληψη, το σχέδιο του Χιμένεθ με τις αλλαγές που έκανε (Λιβάγια αντί Μπακασέτα και Κονέ αντί Γαλανόπουλου) δεν τέθηκε επί τάπητος καθώς μόλις μετά από 8 λεπτά ο Παναγιώτης Κονέ τραυματίστηκε. Την θέση του πήρε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με τον Γκάλο να παίζει, αναγκαστικά, σε ρόλο χαφ για το υπόλοιπο ματς.

Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε τα κενά στο χώρο του κέντρου και απείλησε σε αρκετές φάσεις, χωρίς όμως να επιτύχει κάποιο γκολ. Η φάση του γκολ προήλθε από πέναλτι ύστερα από χέρι αμυντικού του Αστέρα και εύστοχη εκτέλεση του Χριστοδουλόπουλου.

Παναιτωλικός - Πλατανιάς: 3-0

Η ομάδα του Αγρινίου επικράτησε 3-0 στην έδρα της και έφθασε τους 23 βαθμούς, πηγαίνοντας στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Στους δέκα βαθμούς παρέμειναν οι Κρητικοί, και συνεχίζουν να πλησιάζουν στην Football League.

To σκορ άνοιξε ο Ρόσα στο 7’ με πανέμορφο σουτ και στο 87’ με τηλεκατευθυνόμενη γκολάρα (ένα από τα καλύτερα του φετινού πρωταθλήματος) έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Τσοκάνης στο 57ο λεπτό. Το ματς θα μπορούσε να είχε κυλήσει εντελώς διαφορετικά, αν στο 29’ είχαν σκοράρει οι φιλοξενούμενοι που έχασαν τριπλή ευκαιρία.