ΑΕΚ-Παναθηναϊκός έμειναν στο "Χ" κι έχασαν έδαφος

Η ΑΕΚ απέφυγε την ήττα από τον Παναθηναϊκό ισοφαρίζοντας (1-1) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και έμεινε στην τέταρτη θέση στη βαθμολογία των play off,  σε απόσταση σχετικής ασφαλείας (5 βαθμών) από τον σημερινό αντίπαλο της.

Απομακρύνθηκε όμως από την προνομιούχο δεύτερη θέση, στην οποία ισοβαθμούν ΠΑΟΚ και Αρης, μετά τη σημερινή νίκη του "δικεφάλου" (1-0) στο μεταξύ τους ντέρμπι. Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα,απέναντι σε μιά ΑΕΚ που επιζητούσε τη νίκη παίζοντας επιθετικά.

Οι "πράσινοι" πήραν προβάδισμα στο΄σκορ στο 36΄: Ο Καρλίτος επιχείρησε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε λίγο πορεία και έφθασε στον Ιωαννίδη που με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Η ΑΕΚ είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 45', όταν σε εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση, αλλά ο Παναθηναϊκός  αντέταξε αποτελεσματική άμυνα και ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Γκαρσία, ο οποίος διακρίθηκε  το τελευταίο 20λεπτο με το αγωνιστικό πάθος του και τις προσωπικές του ενέργειες στην επίθεση.